Rezistans

Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine ‘rezistans’ denir rezistansın türkçe karşılığı dirençdir. elektrikli ısıtma ve ısınma amaçlı olan cihazlarda ısıyı meydana getiren metal tellere rezistans ve rezistans teli denir.

Rezistansın içinde krom (Cr), alüminyum (AL) ve nikel (Ni) bulunan demir (Fe) alaşımlarından rezistans teli meydana gelir. Genel olarak halk arasında krom-nikel rezistans teli olarak bilinir. ısıtıcı telleri yuvarlak ve yassı olmak üzere iki gruba ayrılır. Rezistans teli nikel krom alüminyum ve demir alaşımlarına göre farklı çalışma sıcaklıklarına sahiptir.

Basit bir matematikle anlamlandırabileceğimiz bu konu direnç ve iletkenlik ile alakalı olmaktadır. Örneğin fizikte bir katı materyalin, elektrik geçirgenlik seviyesi, onun direnci olarak tanımlanmaktadır. Bu da çok yüksek dirençlere sahip materyallerin enerjiyi doğrudan aktarması ve bazı materyallerin de enerjinin geçişi sırasında direnç göstererek ısınması olarak açıklanmaktadır. Rezistansın çalışma prensibi de tam olarak bu şekilde işlemektedir.

Rezistans Kullanım Alanları

Rezistans, sanayi ve endüstri alanlarında tercih edilen ısıtma ürünlerinin ana ismidir. Rezistans sayesinde ısıtılmak istenen alan ve alanlar ( makine ve makineler ) daha hızlı ve daha güvenilir ısıtma sistemine kavuşmuştur. Rezistans artık sanayi ve endüstri sektöründe bir numaralı ısıtma ürünü olarak tercih edilmektedir.

Rezistans kelimesinin anlamı, kökeni ve tarihçesi

Tarihte En Eski Kaynak, “elektrik direnç birimi” [ c (1933) : Molens rezistans Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır.

Kelime Kökeni, résistance “direnç, direniş” sözcüğünden alıntıdır. résister “karşı durmak, karşı koymak, direnmek” fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen resistere, restat- fiilinden alıntıdır.

Rezistans Hakkında Teknik Bilgiler

Rezistanslar

 • Rezistansın içinde krom (Cr), alüminyum (AL) ve nikel (Ni) bulunan demir (Fe) alaşımlarından rezistans teli meydana gelir. Genel olarak halk arasında krom-nikel rezistans teli olarak bilinir.
 • Rezistans Nedir

  Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine ‘rezistans’ denir. elektrikli ısıtma ve ısınma amaçlı olan cihazlarda ısıyı meydana getiren metal tellere rezistans denir.

 • Rezistanslar Nerelerde Kullanılır ?

  Rezistansın en yoğun şekilde kullanıldığı alanlar endüstriyel ısıtma alanlarıdır. Aynı zamanda elektrikli ev aletlerinin büyük bölümünde kullanılmaktadır.

 • Rezistans Çeşitleri

  Rezistanslar kendi içerisinde, boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpantin rezistans, otoklav rezistans gibi gruplara ayrılmaktadır.

  Rezistans